Mały miś i polskie tradycje Bożego Narodzenia - Przedszkole nr 5 im. Kubusia Puchatka w Sokołowie Podlaskim

Idź do spisu treści

Menu główne

Mały miś i polskie tradycje Bożego Narodzenia

Międzynarodowy projekty Mały miś ...



MAŁY MIŚ I POLSKIE TRADYCJE BOŻEGO NARODZENIA

 

W grudniu 2016 roku grupa „Smerfy” przystąpiła do realizacji kolejnej odsłony Ogólnopolskiego Projektu „Mały miś w świecie wielkiej literatury", którego autorem jest Aneta Konefał – dyrektor  Publicznego Przedszkola nr 1 w Kolbuszowej. Zgodnie z zamysłem jego autorki akcja nawiązywała do zbliżających się świąt, stąd jej tytuł „Mały miś i polskie tradycje Bożego Narodzenia”.  Tym razem zamiast pluszowych misiów i ich dzienniczków podróży wspólnie z dziećmi wysyłaliśmy własnoręcznie przygotowane kartki świąteczne do dziewięciu przedszkoli z Polski. Poza wysyłką pocztówek grupa Smerfy zrealizowała jeszcze pięć innych zadań.

Mały miś i polskie tradycje Bożego Narodzenia - sprawozdanie w formie prezentacji


1. Ubieramy choinkę z Kubusiem.
02. grudnia 2016 roku po zapoznaniu dzieci z treścią wiersza „Zaczarowane drzewko” Marii Terlikowskiej przedszkolaki przystąpiły do ubierania choinki w swojej sali. Towarzyszył im w tym Kubuś Puchatek, który na czas naszej bożonarodzeniowej akcji został ubrany w strój pomocnika św. Mikołaja.


2.
Nauka misiowej kolędy „Nie płacz, nie płacz Jezu” Roberta Majewskiego w aranżacji muzycznej Ludmiły Fabiszewskiej.
Przedszkolaki już od dawna śpiewają piosenkę „Mały miś”. Teraz przyszedł czas na kolejny muzyczny akcent w postaci misiowej kolędy. To bardzo nastrojowy utwór, wspaniale nawiązujący do zbliżających się świat. Dzieci z grupy Smerfy zaśpiewały go wspólnie z przedszkolakami z warszawskiego przedszkola UKSW podczas telekonferencji, a także podczas odwiedzin misia Karolka z naszego projektu „Gmina Sokołów Podlaski czyta małemu misiowi”.


3.
Wysyłanie życzeń do misiowych przedszkoli.
Wspólnie z dziećmi oraz panią Kasią wykonaliśmy kartki świąteczne z motywem małego misia. Pani Ania napisała misiowe życzenia dla przedszkoli, które zgłosiły się do grupy wysyłkowej. Dzieci bardzo cieszyły się, że mają okazję pójść na pocztę, aby wysłać wspomniane pocztówki do placówek z: Pomiechówka, Siemianowic Śląskich, Warszawy, Białobłotów, Łomży, Bydgoszczy, Płońska, Mostek, Ostrowca Świętokrzyskiego.
Niezmiernie miło jest również otrzymywać życzenia świąteczne. Serdecznie dziękujemy osobom, które o nas pamiętały. Wspaniale było otrzymać tyle świątecznych życzeń.


4.
Pieczemy pierniczki z małym misiem
22. grudnia 2016 roku po zapoznaniu dzieci z tekstem misiowej rymowanki o pieczeniu autorstwa Anety Konefał przystąpiliśmy do samodzielnego wykonania świątecznych pyszności. Dzieci z zapałem zagniatały i wałkowały ciasto, a następnie wycinały wybrane przez siebie wzory. Nie zabrakło oczywiście tych z wizerunkiem misia. Po upieczeniu pierniczków przedszkolaki z grupy Smerfy udekorowały je kolorowym lukrem oraz posypką. Pierniczki wyglądały tak smakowicie, że nie mogliśmy się im oprzeć i prawie wszystkie zjedliśmy. To było pyszne. A ich zapach jeszcze długo unosił się w powietrzu, zwiastując zbliżająca się radość ze świątecznych przygotowań.


5. Zaproś misia do wigilijnego stołu – poznajemy tradycje i obrzędy bożonarodzeniowe.

15. grudnia 2016 roku w naszym przedszkolu odbyło się uroczyste „Spotkanie opłatkowe”. Tradycyjnie jego uczestnikami były dzieci oraz ich rodzice i wychowawcy. Wtedy też nasz miś obejrzał jasełka w wykonaniu dzieci z grupy Muchomorki oraz chętnych rodziców. Następnie przyszedł czas na wysłuchanie fragmentu Pisma Świętego opowiadającego o Bożym Narodzeniu. Po wspólnym kolędowaniu oraz dzieleniu się opłatkiem usiedliśmy z misiem do wspólnego stołu. Dzieci pokazały Kubusiowi tradycyjne, polskie potrawy królujące na stole podczas wigilijnej wieczerzy. Nie zabrakło na nim pierogów, barszczyku, ryby po grecku, śledzi, makowca i owoców. Wszystko było takie pyszne dzięki naszym paniom kucharkom. Dziękujemy.


6.
Videokonferencja z wybranym przedszkolem i wymiana misiowych doświadczeń.
21. grudnia 2016 roku udało nam się nawiązać połączenie i odbyć telekonferencję z dziećmi i ich wychowawcą – panią Edytą z Niepublicznego Przedszkola UKSW z Warszawie. Była to wspaniała okazja, aby wymienić się „misiowymi doświadczeniami”. Razem z przedszkolakami ze stolicy zaśpiewaliśmy piosenkę „Mały miś” oraz misiową kolędę, ponieważ właśnie tego dnia warszawskie przedszkole wystawiało jasełka. Każdy przedszkolak miał również okazję, aby się przedstawić. To było niesamowite doświadczenie, które zamierzamy powtórzyć.


ŻYCZENIA DLA MISIOWEJ MAMY – KONKURS PLASTYCZNY DLA NAUCZYCIELI

Pani Aneta Konefał, znana również jako „Misiowa Mama” zaprosiła nauczycieli z całej Polski do wzięcia udziału w konkursie plastycznym. Zadanie konkursowe polegało na tym, aby własnoręcznie wykonać pocztówkę, a wspólnie z dziećmi zredagować bożonarodzeniowe życzenia dla niej.  We wspomnianym konkursie wzięły udział pani Katarzyna Jurczak oraz Anna Przesmycka-Krysiak.
Do świątecznych kartek z życzeniami dla Misiowej Mamy dołączyliśmy także pocztówkę z pozdrowieniami od dzieci i ich wychowawców z Miejskiego Przedszkola nr 5 im. Kubusia Puchatka w Sokołowie Podlaskim.

autor: Anna Przesmycka-Krysiak



Miło nam poniformować, że patronat honorowy nad naszym projektem "Mały miś w świecie wielkiej literatury" objęli:


* Marek Michalak -  Rzecznik Praw Dziecka

    



*
ks. dr hab. Jan Niewęgłowski - prof. UKSW, Dziekan Wydziału Nauk Pedagogicznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie

* Dorota Dziamska - pedagog, autor systemu Edukacja Przez Ruch, ekspert MEN


Patronat medialny objęło:



                                  




Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego